Skôr ako sa pustíte do práce, musíte mať poruke štyri veci. Plochý skrutkovač, nádobu, suchú handričku a ochranné rukavice.

Čo sa týka nádoby, odporúčame vám zobrať si staršiu plastovú misku alebo vedro. Nádoba by mala byť dostatočne veľká na to, aby do nej mohla tiecť voda. Čiže fľašky alebo poháre si neberte. A keď všetko toto máte, môžeme ísť na vec.

ZAPNITE KÚRENIE

Aby ste vedeli, ktoré radiátory treba odvzdušniť, musíte spustiť kúrenie. Radšej vyčkajte aj niekoľko hodín, kým sa kúrenie celkom rozbehne.

Nezabudnite tiež otvoriť termostatický a regulačný ventil, vďaka ktorým bude naplno prúdiť voda a vzduch.

SKONTROLUJTE TEPLOTU RADIÁTOROV

Hneď ako začnete naplno kúriť, pri každom radiátore skontrolujte teplotu. To znamená, že zistíte, či je radiátor horúci hore aj zospodu a či má rovnakú teplotu po celej ploche.

Dávajte si však pozor, aby ste sa nepopálili, pretože radiátory budú horúce.

Ak je radiátor navrchu chladný a dole horúci, znamená to, že vnútri sa zachytáva vzduch a vy ho musíte odvzdušniť.

VYPNITE KÚRENIE

Keď už viete, ktoré radiátory potrebujú odvzdušnenie, vypnite kúrenie. Tiež vám odporúčame počkať, kým vychladnú.

Ak sa do odvzdušňovania pustíte skôr, môžete sa obariť.

UVOĽNITE VENTIL

Teraz prichádza na rad tá náročnejšia časť, a tou je samotné odvzdušnenie. Ešte predtým, ako začnete, nasaďte si ochranné rukavice. Voda v radiátoroch môže byť horúca a špinavá. Predídete tak popáleniu a ušpineniu.

Následne zatvorte vstupný a výstupný ventil, tie sa nachádzajú po stranách radiátora.

Teraz si nájdite odvzdušňovací ventil. Ide o okrúhly výstup v niektorom z horných rohov radiátora. Pod ventilom držte nádobu na vodu a na podlahu dajte handru, aby ste ju nezamočili. Máte? Výborne. 



Vezmite si skrutkovač, vložte ho do plochej drážky v tomto ventile a pomaly ním začnite točiť proti smeru hodinových ručičiek.

VYPUSTITE VŠETOK VZDUCH

Stačí, keď urobíte zhruba štvrtinu alebo polovicu otáčky, viac nie. Z ventilu sa po chvíli začne ozývať syčanie, čo znamená, že ste uvoľnili blokujúci vzduch.

Teraz musíte počkať, kým radiátor neprestane syčať. To, že ste vypustili všetok vzduch, zistíte podľa vody, ktorá začne z ventilu vytekať.

ZATVORTE VENTIL

Tak ako ste ventil uvoľnili, teraz ho treba zatvoriť. Plochým skrutkovačom, ktorý držíte stále v drážke ventilu, začnite točiť v smere hodinových ručičiek.

Dávajte si však pozor, aby ste ho neutiahli príliš silno. Ako sme spomínali, celý tento postup musíte urobiť pri každom radiátore, ktorý nehreje.

SKONTROLUJTE TLAK

Aby kotol opäť kúril tak, ako má, skontrolujte tlak. Ak je príliš nízky, čo je menej ako jeden bar, treba ho natlakovať. To sa vám podarí pomocou plniacej slučky, ktorá vyzerá ako kohútik.

Slučku nájdete pripojenú k hlavnému prívodu vody, pričom správna hodnota tlaku je medzi jedným a dvomi barmi. Keď túto hodnotu dosiahnete, ukazovateľ na tlakomeri sa opäť zmení na zelenú farbu (pri nízkych teplotách je žltý).

Ak si netrúfate natlakovať kotol sami, oslovte servisného technika, ktorý vám urobí prehliadku celého vykurovacieho systému. Kontakt na technikov Immergas nájdete v tejto interaktívnej mape.
 

KEDY POTREBUJÚ ODVZDUŠNENIE?

Hlavným poznávacím znakom je teplota. Už na začiatku sme spomínali, že radiátory so zachyteným vzduchom sú zospodu horúce a zvrchu chladné. Prípadne majú v každej časti inú teplotu.

K tomuto dochádza preto, že vzduchové bubliny blokujú teplú vodu, a tá sa nemôže dostať do vyšších častí radiátora.

Takisto sa vám môže stať, že z radiátorov bude vychádzať nezvyčajný zvuk ako bublanie alebo rachotenie. V tom prípade opäť ide o problém so zachyteným vzduchom, ktorý musíte z radiátora vypustiť.

Napokon si dávajte pozor na vlhké a plesnivé škvrny. Tie môžu tiež signalizovať, že s radiátormi nie je niečo v poriadku. Zvlášť v miestnostiach, ktoré dlhodobo nevykurujete.

V závere článku vám dáme ešte posledné dve rady. Odvzdušnenie neriešte len vtedy, keď už zbadáte problém. Aspoň raz za rok skontrolujte všetky radiátory, aby ste včas zistili, či skutočne hrejú.

Po druhé, dbajte na pravidelnú servisnú prehliadku kotla. Vďaka nej spozorujete aj ďalšie problémy včas, a tak máte istotu, že nezostanete bez tepla v najmenej vhodný čas.