UVOĽNITE PRIESTOR OKOLO RADIÁTOROV

Aby k vám teplo z radiátora mohlo voľne prúdiť, nestavajte mu nič do cesty. Ak máte pred radiátorom pracovný stôl, skrinku alebo závesy až po zem, miestnosť síce vyzerá krajšie, no vám je chladnejšie. 

Na radiátoroch nesušte ani mokré oblečenie, uteráky a iné veci. Namiesto toho odsuňte všetky veci nakraj a nechajte teplo prúdiť cez izbu až k vám.

VYUŽITE ZÁVESY A ZÁCLONY

Závesy a záclony by mali siahať iba po radiátor. V prípade, že zakrývajú zdroj tepla, do miestnosti sa dostáva oveľa ťažšie. Takéto prekážky dokážu pohltiť až pätinu tepla. 

Cez deň závesy nechajte odostreté, aby ste naplno využili teplo zo slnečných lúčov. Naopak, v noci zvoľte opačnú taktiku. Zrolujte rolety, rozprestrite závesy alebo stiahnite žalúzie. Tie budú potom predstavovať bariéru a teplo bude unikať pomalšie.

VETRAJTE INTENZÍVNE A NÁRAZOVO

Otvárať okná na mikroventiláciu či vetračku sa v zimnom období neodporúča. Ak je okno dlho otvorené, steny sa zbytočne ochladzujú a začnú vlhnúť. 

Potom im dlhšie trvá, kým sa opäť zahrejú. V zime preto radšej vetrajte krátko, intenzívne a v častejších intervaloch.

ODVZDUŠNITE RADIÁTORY

Častou príčinou vlažného až studeného vzduchu sú neodvzdušnené radiátory. Vzduchové bubliny bránia plynulému prietoku vody a spôsobujú to, že radiátor sa neohrieva na celej svojej ploche. 

Nahromadený vzduch navyše môže spôsobiť aj nepríjemný hluk a šušťanie, ktoré sa ďalej šíri potrubím. Odporúčame vám preto, vždy na začiatku vykurovacej sezóny odvzdušniť všetky radiátory.

POUŽITE HLINÍKOVÚ FÓLIU

Nemáte zateplené steny? Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako v takom prípade udržať teplo, je umiestnenie hliníkovej fólie za radiátory. 


 

Teplo tak nebude unikať cez vonkajšie steny, ale odrazí sa naspäť do interiéru vykurovanej izby. Odrazovú fóliu si dokonca dokážete vyrobiť aj sami. Napríklad pomocou rozrezanej kartónovej krabice obalenej v alobale.

UTESNITE OKNÁ A DVERE

Za výrazný únik tepla môžu často aj zle utesnené okná a vchodové dvere. Ak neplánujete vymeniť staré okná za nové, aspoň efektívne opravte staré. 

Riešením môže byť aj izolačná pena, špeciálna tesniaca páska alebo termoizolačná fólia na okno, ktorou zabránite úniku tepla cez okennú tabuľu. 

Po výmene či utesnení okien však nezabúdajte na pravidelné vetranie. Inak sa môže stať, že vám začnú vlhnúť steny a objavia sa plesne. Sofistikovaný spôsob vetrania ponúkajú okná vybavené rekuperáciou.

NEZABÚDAJTE NA PRAVIDELNÚ ROČNÚ PREHLIADKU KOTLA

Pravidelná servisná prehliadka predlžuje životnosť kotla, šetrí vaše peniaze aj energiu a taktiež udržuje domácnosť v bezpečí. Pri revízii sa totiž meria aj efektivita kotla. 


 

Prirodzene, ak zariadenie nie je vyčistené a správne nastavené, na vykúrenie vašej domácnosti či ohrev vody miniete viac.

NAINŠTALUJTE SI MODERNÝ TERMOSTAT

S udržiavaním správnej teploty v miestnostiach a efektívnejšiemu vykurovaniu vám pomôže izbový termostat alebo termostatické ventily na radiátoroch. 


Digitálny termostat ku kondenzačnému kotlu Immergas.

Keď sa priestory vyhrejú na požadovanú teplotu, termostat automaticky vypne vykurovanie. Vďaka tomu nielenže šetrí energiu, ale zabraňuje aj prehrievaniu miestností.

Najmodernejšie termostaty za vás automaticky znížia teplotu v domácnosti, napríklad v noci alebo počas neprítomnosti v byte. Teplotu svojho domova môžete ovládať pomocou mobilnej aplikácie.

ZATEPLITE DOM

Zateplite obvodové steny aj strechu domu. Práve cez strechu môže unikať až 30 % z celkového vnútorného tepla. Takisto, ak máte podpivničený dom, mali by ste dobre zaizolovať pivnicu a základy. 

Zateplená fasáda bráni únikom tepla. Okrem toho chráni stavebnú konštrukciu pred nepriaznivými vplyvmi počasia, čím predlžuje jej životnosť.

VYMEŇTE STARÝ KOTOL ZA EFEKTÍVNEJŠÍ

Ak je váš plynový kotol starší ako 15 rokov, preto zvážte kúpu nového. Po rokoch prevádzky výrobok totižto nemusí fungovať optimálne. Navyše, staršie kotly sa kedysi vyrábali v energetických triedach D až G, ktorých účinnosť je len 80 %. 


 

Účinnosť moderných kondenzačných kotlov je podstatne vyššia. Vyrábajú sa v triede A, A+ až A++. Okrem toho majú jednoduché ovládanie a dajú sa riadiť aj na diaľku počas vašej neprítomnosti. Výmenou starého kotla za nový môžete ušetriť až 30 % nákladov na plyn.


Samozrejme, úsporné kondenzačné kotly nájdete aj u nás v Immergase. Stačí si len zvoliť, koľko tepla potrebujete (výkon kotla) a či k nemu chcete aj zásobník na teplú vodu.