1. NASTAVENIE NESPRÁVNEJ TEPLOTY

Správna teplota v miestnosti je kľúčom k tomu, aby ste sa doma cítili čo najpríjemnejšie. Napriek tomu mnoho ľudí svoje bývanie prekuruje. 

Tým riskujete nielen vysoké účty za energie, ale aj nepohodu či rôzne zdravotné komplikácie. Od únavy cez nekvalitný spánok až po bolesti hlavy.

Pamätajte si, že ideálna teplota interiéru sa pohybuje medzi 18 – 21 °C. Akurátna teplota v jednotlivých miestnostiach sa však mierne líši podľa toho, na čo vám slúžia. 

V obývačke, kde väčšinou len relaxujete, by ste mali mať 21 °C. V kúpeľni má byť najteplejšie. Takže si teplotu pokojne nastavte až na 24 °C, aby ste pri sprchovaní neprechladli. 

V spálni je ideálnych 18 °C, čo je najlepšia teplota pre kvalitný a ničím nerušený spánok. Najchladnejšia býva chodba. Keďže cez túto miestnosť väčšinou len prechádzate, nastavte si v nej 15 °C. 

Ak váš termostat neumožňuje nastavenie individuálnych teplôt pre rozličné miestnosti, skúste nasledujúci postup. Na regulačnej hlavici radiátora v obývačke si nastavte teplotu, pri ktorej sa cítite najpohodlnejšie, a ostatné miestnosti upravte podľa toho. 

Napríklad, ak v obývačke máte stupeň štyri, v spálni si ventil znížte na úroveň tri alebo dva. Na nevyužívaných izbách zatvorte dvere a na radiátoroch nastavte najnižšiu hodnotu.

2. KRÁTKE A RÝCHLE ZAHRIATIE

Ak ste práve prišli v mrazivom dni domov, zdá sa rozumné nastaviť si termostat na vyššiu teplotu, aby ste si dom čo najskôr vyhriali. Takto sa ale k vytúženému pocitu tepla nepriblížite.



Príčina je jednoduchá – na to, ako rýchlo sa váš domov vyhreje, nemá termostat žiadny vplyv. 

Slúži vám na nastavenie a udržiavanie konečnej teploty, ktorá je pre vás najpríjemnejšia. 

Termostat umožní kúreniu, aby šlo na maximum, až kým nedosiahne požadovanú teplotu. Následne potom sa vypne, až kým teplota opäť neklesne. 

Nastavenie termostatu na vyššiu teplotu má za následok len to, že miestnosť bude prehriata a zbytočne miniete množstvo energie.

3. ÚPLNÉ VYPNUTIE KÚRENIA

Ďalšou pomerne bežnou chybou je úplné vypnutie kúrenia pri odchode z domu. Vykúriť miestnosti po celodennom odstavení spotrebuje omnoho viac energie, než ktorú ste ušetrili vypnutím. 

Navyše, steny a nábytok v chladných a vlhkých miestnostiach môžu po dlhšej dobe začať plesnivieť.

Oveľa rozumnejšie je nastaviť si pri odchode z domu udržiavaciu teplotu 15 °C, vďaka ktorej sa po návrate miestnosť vykúri oveľa rýchlejšie. 

4. NESPRÁVNE UMIESTNENIE TERMOSTATU

Termostat meria teplotu miestnosti, v ktorej sa nachádza. Ak ste ho dali na veľmi chladné alebo teplé miesto, nemusí odrážať skutočnú teplotu vášho domova.

Pre umiestnenie termostatu platí niekoľko zásad. Napríklad tá, že musí byť správne umiestnený na stene v interiéri, a to približne meter a pol od podlahy. 

Okrem toho by nemal byť v blízkosti okien či dverí ani vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Rovnako ho nenechávajte v blízkosti radiátora, lampy či iných zariadení, ktoré môžu byť zdrojom tepla.

Zároveň vám odporúčame uistiť sa, či je úroveň izolácie vášho domova dostatočná. Dobrá izolácia zabraňuje tepelným stratám a súčasne vám pomáha udržiavať stálu teplotu prostredia. 

5. ZASTARANÁ TECHNIKA

Termostat je zariadenie, ktoré sa často vôbec nevymiena. Veľmi stará technika však už nemusí fungovať dostatočne efektívne. 

Naproti tomu súčasné termostaty dokážete nielen jednoducho ovládať, ale pomôžu vám maximalizovať úspory pri vykurovaní. 

Určite vám odporúčame termostat s voliteľným časovým režimom. Zariadenie za vás automaticky zníži teplotu v domácnosti, napríklad v noci alebo počas neprítomnosti v byte. 

Alebo, naopak, aktivuje kúrenie, aby sa miestnosti zohriali včas pred vaším príchodom. Príjemným bonusom je, že takáto investícia sa vám vráti už v prvom roku používania.

Ak chcete kúriť efektívne a ušetriť pri tom čo najviac peňazí, spoľahnite sa na vykurovacie systémy od Immergas-u. V ponuke nájdete tepelné čerpadlá aj úsporné kondenzačné kotly. A či už si budete kotlom len kúriť, alebo ho využijete aj na ohrev vody, to necháme na vás.