ZATVORTE OKNÁ A ZATIAHNITE ZÁVESY

Hoci sa vám môže zdať logické v rozpálenej izbe otvoriť okná, aby ste do miestnosti pustili čerstvý vzduch, nerobte to.

Cez deň vám totiž do vnútra cez otvorené okno vojde ešte teplejší vzduch, ktorý situáciu zhorší. 

Vetranie, najmä cez okná na južnej a západnej strane, nechajte na skoré ráno, keď slnko nie je také ostré. Otvoriť okná opäť môžete zase navečer, keď bude vonku chladnejšie. 

Zatvorili ste okná, no izba je stále rovnako horúca? Teplý vzduch už síce do izby neprúdi, no lúče, ktoré prenikajú cez sklá okien, majú podobný efekt ako skleník. 

Preto vyskúšajte na okná nainštalovať závesy. Tie dokážu znížiť otepľovanie domácnosti až o 33 percent.

Na výber máte nepriepustné vnútorné závesy, ktoré dokonale zladíte s vaším interiérom, alebo drahší, no účinnejší variant v podobe vonkajších roliet. 

Ak nemáte priestor na inštaláciu závesov a roliet, určite pomôžu aspoň stiahnuté a zatemnené žalúzie.

STAVTE NA TEPELNÉ ČERPADLO

Viaceré zo spomenutých tipov sú síce účinné, no pri ochladzovaní domácnosti pôsobia pasívne. Inak povedané, bránia len prieniku tepla.

Aby ste v dome či byte mali skutočne príjemnú teplotu, mali by ste si nainštalovať aktívne chladenie, pričom jednou z najlepších možností je tepelné čerpadlo.

Na rozdiel od klasickej klimatizácie dokáže nielen efektívne ochladzovať počas leta, ale výhody prináša aj počas zimy.

Okrem toho sú tepelné čerpadlá úspornejšie v spotrebe elektrickej energie aj pri väčších teplotných rozdieloch medzi exteriérom a interiérom domácnosti. Nehovoriac o 75 % využívaní obnoviteľných zdrojov a len 25 % elektriny.

Tepelné čerpadlá, ako je napríklad AUDAX 8, vám takisto bez problémov zaručia celoročný prísun teplej vody.

A hoci sa vám môžu zdať počiatočné investície do tepelného čerpadla vysoké, po prerátaní nákladov pri dlhodobej prevádzke je čerpadlo najvýhodnejšia voľba.

Nájdite si na mape najbližšieho predajcu Immergas zariadení a poraďte sa s ním, ktoré tepelné čerpadlo by sa najviac hodilo do vašej domácnosti. 

VYMEŇTE STARÉ ŽIAROVKY

Dnes ich už na pultoch elektroobchodov nájdete zriedkavo, no možno stále nejaké používate. Hovoríme o klasických žiarovkách.

Tie s volfrámovým vláknom spotrebúvajú obrovské množstvo elektrickej energie a len desatina z nej tvorí svetlo. Ostatnú spotrebovanú energiu premieňa na teplo.
 

Preto keď máte počas letných večerov pocit, že je v obývačke príliš teplo, pravdepodobne za to môže starší luster s viacerými klasickými žiarovkami.

Čo najskôr ich teda vymeňte za moderné a úspornejšie žiarovky, ideálne s LED technológiou.

Tie neprodukujú žiadne teplo, vydržia vám svietiť oveľa dlhšie a čo je najlepšie, budú vám sedieť aj na spomínaný luster či iné staršie svietidlá.

ĽADOVÝ VZDUCH CEZ VENTILÁTOR

Malý stolový ventilátor je jednou z najčastejších prvých pomocí, ktoré môžete využiť pri horúčavách. Jeho príjemný vánok však dokážete ešte vylepšiť. 

Stačí, keď priamo pred ventilátor postavíte dostatočne veľkú nádobu zo skla alebo kovu a naplníte ju až po okraj ľadom.

Okrem rozvírenia vzduchu v izbe ľahkým spôsobom dosiahnete aj jeho príjemné ochladenie. A ak nemáte ľad, rovnaký účinok docielite napríklad aj vďaka mrazenej zelenine. 

Prečo vôbec sklenená či kovová nádoba? Tá drží stabilnú teplotu, preto nebude toľko roztápať ľad a vy si chladivý pôžitok doprajete oveľa dlhšie.
 

Zdroj: Edwardmellor.com
 

NAINŠTALUJTE SI STROPNÝ VENTILÁTOR

Na rovnakom princípe, ale s ešte lepším efektom funguje stropný ventilátor. Dávajte však pozor, aby bol nastavený na správny režim. 

Moderné stropné ventilátory totižto disponujú nastavením otáčania na zimné a letné obdobie.

Keď sa lopatky ventilátora otáčajú v smere hodinových ručičiek, vyťahujú studený vzduch smerom k stropu. Vtedy máte ventilátor nastavený na zimné mesiace.

Cez leto odsledujte, aby sa lopatky ventilátora otáčali v protismere. Vtedy posúvajú vzduch priamo nadol a príjemne ochladzujú spodok miestnosti.

ZASAĎTE SVETLOMILNÉ RASTLINY

Poznáte ten pocit, keď uprostred rozpálenej ulice prejdete popod vysoký strom a v jeho tieni by ste najradšej zostali?

Rovnaký pocit si môžete dopriať aj u vás doma. Ak bývate v rodinnom dome, zasaďte pred južné okná tieniace rastliny. Keď naplno rozkvitnú, dokážu pohltiť až 70 % slnečných lúčov.

Síce je tento spôsob pomerne zdĺhavý, keďže stromy či kríky nevyrastú zo dňa na deň, no ich chladiaci efekt vám bude slúžiť aj niekoľko desiatok rokov.

A čo robiť v prípade, že nemáte priestor na výsadbu alebo bývate v byte? Vtedy vsaďte na dostatočne veľké interiérové rastliny.

Veľké listy svetlomilných rastlín dokážu zatieniť značnú časť svetelných lúčov prenikajúcich cez okno. Navyše vám rastliny domácnosť príjemne skrášlia a zútulnia.
 

INVESTUJTE DO OKENNÝCH FÓLIÍ

Stále teplejšie mesiace nás nútia premýšľať o dlhodobejších možnostiach, ako sa vyhnúť prenikaniu tepla do domácnosti.

Jednou z alternatív sú okenné fólie odrážajúce slnečné lúče. Tie majú rovnaký efekt ako zatemňovacie závesy, no rozdiel je v tom, že nebránia výhľadu cez okno.

Na trhu nájdete viacero typov fólií. Napríklad jemne zafarbené takmer vôbec nezatmavujú výhľad cez sklo, no ich efekt je oveľa menší ako pri zrkadlových fóliách.

Tie síce prepúšťajú menej svetla, než aké by do izby prešlo cez číre sklo, ale vďaka nim sa do miestnosti dostane oveľa menej tepla. 

So zrkadlovými fóliami prichádza ešte ďalšia výhoda, a to dokonalé súkromie. Susedia ani okoloidúci cez okno neuvidia, čo sa u vás doma deje.

Treba však pripomenúť, že zrkadlové fólie majú aj svoje nedostatky. Okrem zníženej priehľadnosti rátajte s tým, že sa vám budú ťažko umývať. 

DAJTE NA STRECHU FÚKANÚ IZOLÁCIU

Väčšina domov, aj tých starších, v dnešnej dobe disponuje tepelnou izoláciou na stenách domu. No nie všetky majú fúkanú strešnú izoláciu.

Tá vďaka materiálu dokáže najlepšie zabrániť prieniku tepla do domu. Aplikovaním sa navyše dostane do každej škáry a medzery, ktoré by klasická izolácia nedokázala prekryť.

Práve medzery v streche rodinného domu sú po oknách najväčším zdrojom prieniku teplého vzduchu. 

A čo je ešte lepšie, izolácia má aj opačný efekt. To znamená, že udržiava vytvorený studený vzduch vo vnútri domu.