Aký spôsob ohrevu vody zvoliť do domácnosti?
Ohrev vody tvorí až 10 % z priemerného účtu za energie. Preto by ste si mali vybrať systém, ktorý vám vodu ohreje čo najefektívnejšie. Aké máte možnosti?
Kým prejdeme ku konkrétnym typom zariadení, mali by ste vedieť, že existujú dve základné.
Buď budete mať ohrievač so zásobníkom na vodu, alebo si kúpite zariadenie bez zásobníka s prietokovým ohrevom vody.
Už z názvu je jasné, v čom sa líšia. Prvý model ohrieva vodu do zásoby, zatiaľ čo ten druhý ju zohreje na požiadanie v momente, keď ju budete potrebovať.
Ani o jednom z týchto systémov nemôžeme povedať, že by bol zlý. Skôr ide o to, kde a pre koho chcete vodu ohrievať.
Čítajte ďalej a podľa výhod a nevýhod konkrétnych systémov sa rozhodnite, ktorý z nich vám vyhovuje viac.
KÚRENIE A OHREV VODY V JEDNOM
Bežne sa stretnete s tým, že vodu ohrieva rovnaké zariadenie, ktoré vykuruje domácnosť.
Podľa niektorých názorov je toto riešenie ideálne a v Immergase sa k tomuto tvrdeniu prikláňame.
Ak totižto máte prípojku na plyn a chcete kotol a ohrev vody v jednom, je to jedna z najlacnejších možností.
V prípade, že sa obzeráte po plynových kondenzačných kotloch, bude to pre vás ešte lepšie. A to z dôvodu, že tieto kotly premieňajú na teplo aj spaliny, ktoré by unikli do ovzdušia. Tým dosahujú účinnosť až do 95 % a súčasne tak šetria energie (čiže aj peniaze).
Elektrické kotly sú cenovo porovnateľné ako plynové, no tento typ zdroja je drahší ako plyn. Už len preto by ste za kúrenie a ohrev vody zaplatili viac.
Tak ako sme spomínali na začiatku, kotol môžete mať v dvoch verziách – so zásobníkom (môže byť zabudovaný aj externý) alebo s prietokovým ohrevom. Pri výbere jedného z nich zvážte hlavne to, koľko vody do domácnosti potrebujete.
Kotol so zásobníkom sa hodí väčším rodinám, ktoré majú viac odberných miest (vaňa, sprcha, drez alebo umývačka riadu). Napríklad štvorčlennej rodine postačí kotol so 45-litrovým zásobníkom.
Ak máte vyššie nároky na teplú vodu, kúpte si kotol so zásobníkom, ktorý má objem 80 litrov a viac.
Naopak, s prietokovým ohrevom si vystačí maximálne dvojčlenná domácnosť, ktorá až tak veľa vody nepotrebuje.
Netreba však zabúdať na to, že pri prietokovom ohreve budete na teplú vodu čakať dlhšie než pri ohreve so zásobníkmi (či už zabudovanými, alebo samostatnými).
ELEKTRICKÉ A PLYNOVÉ OHRIEVAČE VODY
Ak chcete riešiť teplú vodu zvlášť, v tom prípade máte na výber samostatné ohrievače. Podobne ako kotly, aj tie fungujú na elektrinu alebo plyn.
Vopred však dobre zvážte, ktorý typ ohrievača vám vyhovuje viac. Cena plynových je na začiatku vyššia, ale táto investícia sa po čase vráti, pretože plyn je lacnejší ako elektrina.
Naopak, s vyššími výdavkami za energie sa počiatočná cena elektrického ohrievača postupne zvyšuje. V neprospech elektrických systémov hovorí aj fakt, že ohrievajú vodu pomalšie a pri výpadku vás od teplej vody celkom odstrihnú.
V porovnaní s plynom ale prinášajú viac bezpečia a nižšie tepelné straty.
SOLÁRNE KOLEKTORY SO ZÁSOBNÍKOM
Žijete v slnečnom regióne a chcete na ohreve ušetriť čo najviac peňazí? Stavte na slnečné kolektory, ktoré dokážu zohriať až 70 % všetkej teplej vody, ktorú potrebujete. A keďže ide o obnoviteľný zdroj energie, máte to v podstate zadarmo.
Ako asi tušíte, tento systém patrí k najekologickejším, pretože do ovzdušia nevypúšťa žiadne spaliny a emisie.
Na druhej strane treba myslieť na to, že kolektory slúžia len na ohrev vody, preto potrebujete záložný zdroj. A to napríklad plynový kotol alebo tepelné čerpadlo.
Vďaka nemu vykúrite domácnosť a takisto máte ako ohriať vodu v chladných mesiacoch.
U nás v Immergase nájdete solárne systémy, ktoré pozostávajú z kolektorov, zásobníka na vodu a kondenzačného kotla. Tento hybridný systém vás síce vyjde drahšie, ale myslite na to, že slnečná energia vám investíciu po čase vráti.
Solárne kolektory si môžete nechať nainštalovať s dotáciou z projektu Zelená domácnostiam II, čo investíciu značne zníži.
TEPELNÉ ČERPADLO
Solárne kolektory a tepelné čerpadlá majú toho veľa spoločného. Čerpadlo takisto využíva obnoviteľný zdroj, a to vzduch, vodu alebo zem. Z týchto zdrojov odoberajú teplo a ním buď vykúria domácnosť, alebo ho použijú na ohrev vody.
Dobré pre vás aj pre životné prostredie. Teplo získavate lacno a popri tom nevypúšťate do ovzdušia žiadne škodliviny.
Mali by ste však vedieť, že tepelné čerpadlo plní vždy len jednu funkciu. Čiže buď vykuruje, alebo ohrieva vodu. Ak chcete mať jeden systém na oboje, opäť sa pozrite po hybridnom systéme
Hybridné tepelné čerpadlo Magis Combo má ako záložný systém kondenzačný kotol.
V Immergase nájdete zostavy, ktoré pozostávajú z tepelného čerpadla a kondenzačného kotla. K nemu môžete, samozrejme, dokúpiť externý zásobník na vodu. Jeho objem závisí od toho, koľko vody potrebujete.
PODĽA ČOHO SA ROZHODNÚŤ
V prvom rade si premyslite, či chcete ohrievať vodu do zásoby alebo prietokovým spôsobom. Prvý variant vám odporúčame, najmä ak máte väčšiu rodinu a potrebujete vodu do niekoľkých odberných miest.
Prietokový ohrev sa hodí do menších domácností, v ktorých žijú maximálne dvaja ľudia.
Ďalej si premyslite, či chcete ohrev vody spojiť s kúrením. Pri vhodne zvolenom zariadení, ktorým je napríklad kondenzačný kotol, to považujeme za ideálnu voľbu. Aby ste sa mohli objektívne rozhodnúť, uvádzame aj ceny, ktoré za kotly zaplatíte.
Kotol s prietokovým ohrevom vychádza od 1090 eur. Pri kotloch so zabudovaným 45-litrovým zásobníkom je to 1900 eur. V prípade, že chcete kondenzačný kotol s externým zásobníkom, zaplatíte zaň od 1400 eur.
V prípade samostatného ohrievača máte popri kotle ďalšie zariadenie navyše, ktoré zaberá miesto navyše.
Rovnako treba myslieť na to, že elektrické ohrievače sú pomalšie a samotná energia je oproti plynu drahšia. Takže keď už sa predsa rozhodnete pre samostatný ohrievač, skôr siahnite po plynovom.
Keďže v súčasnosti sa stále viac dbá o ekológiu aj pri získavaní tepla, urobíte dobre, ak si na ohrev vody kúpite zariadenie s čo najnižším množstvom vypustených emisií.
Typickými príkladmi sú tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory. Tepelné čerpadlo len na ohrev vody stojí okolo 2700 eur a hybridné s kotlom až 5300 eur.
Zostavy so solárnymi kolektormi a kotlom vás budú stáť okolo 3700 eur.
Zdajú sa vám tieto sumy príliš vysoké? Nenechajte sa ovplyvniť len nimi. Solárne kolektory aj tepelné čerpadlá sú nielen ekologické, ale vďaka obnoviteľnému zdroju energie máte zohrievanie vody takmer zadarmo.
Ak už teraz viete, akým spôsobom budete vodu ohrievať, stačí si len vybrať konkrétne zariadenie. Napríklad aj u nás v Immergas-e, kde pre vás máme ekologické tepelné čerpadlá, solárne kolektory aj plynové kondenzačné kotly so zásobníkom.