Stan či serverová skriňa: Spoznajte bizarné, ale geniálne spôsoby ekologického kúrenia
Chcete ušetriť na vykurovaní a zároveň prispieť k využívaniu udržateľných zdrojov energie? Inšpirujte sa týmito nezvyčajnými spôsobmi kúrenia.
Udržať teplo v mestských budovách býva často náročná úloha. Navyše, čím viac kúrite, tým viac peňazí míňate.
Preto aby boli účty za vykurovanie čo najnižšie, ľudia prichádzajú s inovatívnymi spôsobmi, ako si efektívne zabezpečiť teplo v domácnosti. Veď posúďte sami.
POSTAVTE SI STAN
Okrem radiátorov či ohrievačov má každý z nás doma zdroj nevyčerpateľného tepla – vlastné telo.
Najmä počas cvičenia dokáže telo produkovať energiu, ktorá by postačila na zásobovanie 75 W žiarovky. Táto energia sa z nás uvoľňuje práve vo forme tepla.
Malé izby a priestory tak dokážeme „vykúriť” len naším metabolizmom, z čoho si zobrali príklad v Južnej Kórei.
V roku 2019 krajinu počas zimy paralizoval výpadok štvrtiny ich jadrových elektrární, ktorých energia okrem iného zásobovala aj vykurovacie systémy domácností.
Nedostatok energie tak automaticky vyústil do ich vysokých cien. Preto boli domáci okrem hrubých svetrov a ponožiek nútení prísť s nezvyčajnou formou udržania tepla. Postavili si stany priamo v ich domovoch.
Vďaka malému priestoru v stane dokázali členovia domácnosti len svojím telom vykúriť na príjemnú vnútornú teplotu.
Zatiaľ čo teplota v izbe dosahovala len niečo okolo 18 °C, v stane namerali komfortných 26 ° C.
Okrem toho, že takto získané teplo je ekologické, výdavky obyvateľov Južnej Kórey za výrobu a dodávku tepla klesli takmer o polovicu.
NEOHRIEVAJTE CELÚ DOMÁCNOSŤ, LEN SEBA
Pri teple a ohrievaní ľudského tela ešte na chvíľku zostaneme. Nie vždy treba vykurovať celý priestor. Stačí, keď sa upriamite na seba a miesta, v ktorých sa zdržujete najčastejšie.
Inšpirovať sa môžete experimentom, ktorý využíva bežne dostupné predmety ako vykurovaciu podložku, žiarovku, deku či teplo z počítača.
Pomocou metódy zahrievania samého seba sa tak dokážete cítiť príjemne aj v miestnosti, v ktorej je 10 °C. A výsledok? Zníženie nákladov na teplo o 87 %.
Podobný princíp využívali v Japonsku ešte v 14. storočí. Spojenie nízkeho stola so zabudovaným zdrojom tepla a hrubej prikrývky dokonca má svoje meno.
Zdroj: Belle Maison
Kotatsu, ako sa tento interiérový doplnok nazýva, nenavodí príjemnú atmosféru len pod prikrývkou, ale aj v jej okolí. Popri nej sa totižto vojde celá vaša domácnosť.
Problém nastáva vtedy, ak budete musieť ťažko vykúrené miesto opustiť.
VYKUROVANIE KOMPOSTOM
Japonci prišli aj s ďalšou inovatívnou možnosťou, ako čo najúspornejšie vykúriť ich domov. A to pomocou rozkladu kompostu.
Ich projekt udržateľného domu nazvali Recept na život. Slamu uloženú v priesvitných stenách domu slnko počas leta vysúša, a tak obyvateľov domu steny prirodzene chladia.
Cez zimu stačí slamu jednoducho premiestniť priamo do priestoru domu. A keďže je plná vlhkosti, automaticky v nej začne prebiehať proces mikróbnej premeny, teda kompostovania.
Zdroj: Inhabitat.com
Táto premena prebieha správne len vtedy, ak je v komposte dostatočne vysoká teplota. Preto okrem humusu na jarné sadenie dokáže vykúriť aj menšie miestnosti v dome.
Hoci nemáte slamený dom, stále môžete teplo z kompostu využiť na priamy ohrev vody, napríklad na sprchovanie či zásobovanie radiátorov.
Stačí, ak máte v záhrade dostatočne veľký kompostér. Taký veľký, že sa doň zmestí výmenník tepla s priemerom aspoň šesť metrov.
Len vtedy dokáže dostatočne pokryť požiadavky domácnosti na vykurovanie.
TEPLÁ SPRCHA ZO SERVEROVÝCH SKRÍŇ
Využívanie tepla z kompostu je už pomerne starší typ alternatívneho vykurovania a vzhľadom na jeho požiadavky si ho nemôže dovoliť každý.
Ak teda chcete moderné a priestorovo menej náročné vykurovanie, inšpirujte sa fínskymi domácnosťami. Tie na ohrev vody využívajú teplo zo serverových skríň.
Firmy prevádzkujúce serverové farmy namiesto drahých riešení chladenia môžu nainštalovať dátové zdroje priamo do bežných domácností.
Ohrievač zásobovaný teplom zo zabudovanej dátovej stanice. Zdroj: The Verge
Podľa slov Nerdalize, jednej z firiem, ktorá ponúkala serverové vykurovanie, dokážu členovia domácnosti týmto vykurovaním ušetriť až 300 € ročne. Navyše, každá z domácností ročne vyprodukuje o tri tony oxidu uhličitého menej, než pri klasickom spôsobe výroby teplej vody.
Hoci je táto možnosť skutočne ambiciózna, otázkou zostáva, či by ste akceptovali časté návštevy dátových inžinierov alebo by ste spoluzodpovedali za správne fungovanie serverov.
NAJVHODNEJŠIE JE TEPELNÉ ČERPADLO
Aby ste dokázali ušetriť na vykurovaní, nepotrebujete obrovský kompost, stan uprostred obývačky ani serverové skrine.
Najlepším variantom ekologického a ekonomického využívania obnoviteľných zdrojov je tepelné čerpadlo.
To na výrobu teplej vody a kúrenie využíva neobmedzené zdroje vzduchu či podzemnej vody, ktorá je navyše zadarmo.
Vo výsledku ušetríte až dve tretiny nákladov oproti vykurovaniu elektrickým kotlom a polovicu nákladov oproti plynovému kotlu.
Preto ak sa rozhodnete pre reálnu možnosť ekologického vykurovania, pozrite si ponuku tepelných čerpadiel Immergas. Na všetky máte predĺženú záruku 5 rokov.